Glykemický index
Glykemický index (GI) je experimentálně zjištěná hodnota, která vyjadřuje u potravin obsahujících cukry, jak rychle zvyšují hladinu cukru v krvi, tedy glykemii. Na hladinu cukru tělo reaguje produkcí inzulínu, který urychlí zpracování cukru. Rychlá změna hladiny cukru v krvi znamená rychlou reakci inzulínu, která může vyvolat i rychlejší pocit hladu. Pro organizmus je výhodnější, pokud ke změnám glykemie (hladiny glukózy v krvi) dochází pomaleji.
Potraviny s vysokým indexem (GI nad 70) znamenají prudké změny cukru a inzulínu a jsou vysloveně nevhodné pro diabetiky, ale i pro osoby usilující o redukci váhy. Snažte se upravit svůj jídelníček tak, abyste omezili potraviny s vysokým GI za potraviny s nižším GI.
nízký GI ... pod 55
střední GI ... 56-69
vysoký GI ... nad 70
Glykemický index musíme brát jen jako pomocnou hodnotu. Jeho stanovení je poměrně složité a je ovlivněné mnoha faktory, proto jsou výsledky nejednoznačné. Hodnotu GI ovlivňuje třeba zralost ovoce, nebo způsob úpravy. S délkou tepelné úpravy se většinou GI potraviny zvyšuje, protože se tím proces trávení urychluje. Také je třeba si uvědomit, že jde o index jedné potraviny, který je ovšem ovlivněný dalšími potravinami, které jíme současně (bílkoviny a tuky snižují celkový GI stravy). Navíc je také důležité, kolik gramů cukru daná potravina vlastně obsahuje, tedy nejen jak rychle se vstřebá. Součin GI a objemu cukru dává další pomocnou hodnotu, kterou je celková nálož cukrem (glycemic load).
V různých tabulkách dohledáte více či méně odchylné hodnoty. Já jsem použil jsem ty údaje, u kterých byl uvedený zdroj informace. Pro mne jsou nejvíce hodnověrné údaje z Univerzity Sydney, Austrálie.