On-line konzultace

Nové možnosti telemedicíny

Jaro 2020 nám přineslo kromě krušných chvil spojených s pandemií novým koronavirem také prudký nárůst zájmu ve společnosti o telemedicínu. Možnosti uplatnění vzdálené péče jsou různé v jednotlivých oblastech lékařské péče. Já osobně tuto možnost nabízím již několik let, ale zájem pacientů v době před pandemií nebyl. Věřím, že se situace nyní začíná měnit.

Pro účel telemedicíny se mi zdá nejvíce vyhovující v roce 2020 vzniklá služba VideoDoktor.cz. Služba nevyžaduje žádnou registraci. Lze se spojit přes prohlížeč v počítači, nebo pro mobily existuje aplikace, která je zdarma ke stažení. Výhodou tohoto řešení je plně šifrovaný přenos dat splňující požadavky GDPR.

Jako záložní variantu lze použít některou z mnoha aplikací pro videohovory na mobilních telefonech. Já osobně preferuji službu Google Duo nebo Meet, která jsou na každém telefonu s Androidem. Z výše uvedených důvodů ji považuji za nouzové řešení.

Jaká řešení mohu nabídnout?

Je třeba si uvědomit, že videokonzultace nikdy nemůže plnohodnotně nahradit osobní kontakt a úplné lékařské vyšetření. Přesto může být v řadě případů velmi dobrou alternativou. V rámci léčby dětské obezity, která je postavená především na rozhovoru, je určitě velmi dobře využitelná ve dvou situacích:

Placená konzultace zavedeného pacienta

Placená konzultace pacienta, který je již v mé péči, osobně jsem jej vyšetřil a absolvoval minimálně první motivační obezitologickou schůzku. Spíše však až po třetí, kdy už jsme si základní věci sdělili a jde o určité opakování a posilování základních principů. Může vyhovovat vzdálenějším pacientům nebo těm, kteří mají zájem o nestandardní termín konzultace - tedy mimo moji ordinační dobu.

Placená konzultace typu poradenské služby

V tomto případě pacienta nemohu osobně vyšetřit, nemohu tedy vydávat lékařské zprávy a posudky. Nabízím tedy poradenství formou videokonference, kdy si můžeme určit hlavní problémy a stanovit další postup. V rámci vzájemné úspory času je vhodné předat důležité informace formou neveřejného webového dotazníku o základních zdravotních údajích (proběhlé závažné nemoci, chronické léky, tělesné parametry rodičů a pod.). Podstatou práce je vždy především podrobná anamnéza, tedy údaje z historie dítěte. Výjimečně v případě potřeby doporučím, které testy by bylo vhodné zajistit cestou Vašeho praktického dětského lékaře.

Vzdálený přístup znamená vždy omezený kontakt a proto je vhodné získat přesné údaje o stravování dítěte formou vyplnění 7-denního jídelníčku pomocí programu Kalorické tabulky.cz. Po jeho vyplnění mi nasdílíte k jídelníčku přístup. Během 2 týdnů po obdržení platby podle uvedeného ceníku Vám pošlu protokol se zhodnocením podle pediatrických doporučení a navrhnu konkrétní úpravy stravy a návrh dalšího postupu. Předpokládám spíše déle dobou vzdálenou komunikaci. Jednorázové hodnocení a doporučení nepovažuji za příliš užitečný koncept.

Uvedená videokonference je placenou službou, kterou provozuji mimo moji oficiální ordinační dobu.

(Platba od pojišťoven není pro můj účel použitelná).

Analýza jídelníčku s protokolem je rovněž placenou službou, na kterou Vám však většina ZP poskytne příspěvek.

Ceník mých služeb je na webu ordinace.

Konkrétní postup by mohl vypadat takto:

  1. vstupte do mé virtuální čekárny zde - Online čekárna a zažádejte o konzultaci. Uveďte v položce Důvody také v které denní době by bylo nejvhodnější organizovat konzultaci. Přítomnost Vašeho dítěte v době schůzky by byla velmi vhodná.

  2. v den plánovaného hovoru změřte přesně hmotnost a výšku (viz odkaz dole) svého dítěte

  3. vyplňte webový dotazník, výsledky nejsou veřejné, přijdou pouze mně

  4. napište mi e-mailem použité jméno/přezdívku, abych mohl údaje kompletovat

  5. začněte vyplňovat 7-denní jídelníček pomocí programu Kaloricketabulky.cz, použijte stejnou identifikaci

  6. po vyplnění nasdílíte (Můj profil pod vaším jménem ... Sdílení) 7 dnů jídelníčku na můj e-mail detskaobezita@gmail.com. Bližší informace najdete na této stránce.

  7. po obdržení výsledku vám zašlu číslo bankovního účtu s žádostí o úhradu (viz ceník)

  8. po obdržení platby pošlu e-mailem protokol se zhodnocením a doporučením na změny

Náhled na podobu výsledného protokolu z analýzy jídelníčku

Kopie souboru Analýza jídleníčku pro web

Přechodná pravidla v době COVID-19

Tento text už není od června 2020 aktuální, ale nechávám jej zde v záloze pro případná budoucí protiepidemická opatření.

V rámci protiepidemických opatření boje s novým koronavirem umožnily zdravotní pojišťovny využívat všech forem vzdálené péče o pacienty, tedy včetně videokonferencí. Všechny formy vzdálené péče se považují v době mimořádných opatření za plně hrazenou službu nahrazující osobní kontakt v ordinacích. Šlo o bezprecedentní mimořádně vstřícné opatření v mimořádné době. Doufejme, že nebude znovu potřebný.

Videokonference se pro konzultace v rámci léčby dětské obezity mimořádně hodí s výjimkou prvního kontaktu, který by měl být pokud možno osobní. A samozřejmě nikoli jako výhradní péče, ale pro jaro a léto 2020 v podstatě ideální.

Trochu jsem se podílel na propagaci v hlavních zprávách na Primě. Bude dobré, když se naučíme používat nové technologie.