On-line konzultace

Nová možnost telemedicíny v rámci COVID-19

V rámci protiepidemických opatření boje s novým koronavirem umožnily zdravotní pojišťovny využívat všech forem vzdálené péče o pacienty, tedy včetně videokonferencí. Jde v této době o plně hrazenou službu. Následující starší text o placených konzultacích je tedy dočasně neplatný.

Videokonference se pro konzultace v rámci léčby dětské obezity mimořádně hodí s výjimkou prvního kontaktu, který by měl být pokud možno osobní. A samozřejmě nikoli jako výhradní péče, ale pro jaro a léto 2020 v podstatě ideální.

Pro účel telemedicíny se mi zdá jako velmi vhodná zcela nově vzniklá služba VideoDoktor.cz, kde stačí provést jednoduchou registraci a já pak mohu objednávat hovory na domluvený čas. Původní telefonní řešení pomocí např. Google Duo bych v tuto chvíli považoval spíše jako nouzové řešení.

Trochu jsem se podílel na propagaci v hlavních zprávách na Primě. Bude dobré, když se naučíme používat nové technologie.

Jde o placenou konzultaci po internetu typu poradenské služby.

V tomto případě pacienta nemohu osobně vyšetřit, nemohu tedy vydávat lékařské zprávy a posudky. Nabízím tedy písemné konzultace či videokonference analýzy jídelníčku. Postup zahrnuje vyplnění internetového dotazníku o základních zdravotních údajích (proběhlé závažné nemoci, chronické léky, tělesné parametry rodičů a pod.). Údaje mohou být zapsané pod domluvenou přezdívkou. Podstatou práce je vždy především podrobná anamnéza, tedy údaje z historie dítěte. Výjimečně v případě potřeby doporučím, které testy by bylo vhodné zajistit cestou Vašeho praktického dětského lékaře.

Vzdálený přístup znamená vždy omezený kontakt a proto je nezbytné získat přesné údaje o stravování dítěte formou vyplnění 7-denního jídelníčku pomocí programu Kalorické tabulky.cz. Po jeho vyplnění mi nasdílíte k jídelníčku přístup. Během 2 týdnů po obdržení platby podle uvedeného ceníku Vám pošlu protokol se zhodnocením podle pediatrických doporučení a navrhnu konkrétní úpravy stravy a návrh dalšího postupu. Předpokládám spíše déledobou vzdálenou komunikaci. Jednorázové hodnocení a doporučení nepovažuji za příliš užitečný koncept.

V zásadě se nebráním žádnému modernímu způsobu komunikace - za ideální bych považoval videokonferenci, která může poměrně kvalitně nahradit rozhovor v ordinaci i se zapojením dítěte.

Ceník mých služeb je na webu ordinace.

Náhled na podobu protokolu z analýzy jídelníčku je zde:

Kopie souboru Analýza jídleníčku pro web

Konkrétní postup by mohl vypadat takto:

  1. vyplňte webový dotazník, výsledky nejsou veřejné, přijdou pouze mně
  2. napište mi e-mailem použité jméno/přezdívku, abych mohl údaje kompletovat
  3. začněte vyplňovat 7-denní jídelníček pomocí programu Kaloricketabulky.cz, použijte stejnou identifikaci
  4. po vyplnění nasdílíte (Můj profil pod vaším jménem ... Sdílení) 7 dnů jídelníčku na můj e-mail detskaobezita@gmail.com. Bližší informace najdete na této stránce.
  5. po obdržení výsledku vám zašlu číslo bankovního účtu s žádostí o úhradu (viz ceník)
  6. po obdržení platby pošlu e-mailem protokol se zhodnocením a doporučením na změny
  7. domluvíme další způsob komunikace - e-mail / videokonference