Prevence

Těhotenství

Těhotenství je unikátní část života ženy, kdy se odehrává skutečně obdivuhodný proces zrození nového života. Devět měsíců trvající období neznamená pouhý růst embrya, pak plodu až do velikosti novorozence. Podstatnější je vývoj, tedy zrání jednotlivých funkčních systémů budoucího miminka. Je to období, kdy budoucí dítě dostává do vínku něco jako program, podle kterého se bude v budoucnu rozvíjet. Je to program, který bude určovat, jak zdravý nebo nemocný bude budoucí potomek. V onom programu je řada věcí nezměnitelných, natvrdo daných genetickou informací, ale stejně tak mnoho faktorů, které ovlivňuje sama žena. Budoucí matka tak svým jednáním rozhoduje i o budoucím zdraví svého dítěte.

Jedním z moderních rizik pro zdravý vývoj dítěte je jeho obezita. A právě o té se hodně rozhoduje právě už v těhotenství. Přesněji řečeno dokonce už PŘED těhotenstvím. Není totiž jedno, zda má budoucí matka před početím zdravou váhu, nebo naopak směrem dolů i nahoru. Obézní matky mají prokazatelně více porodních komplikací (pro sebe i dítě) a dávají svému budoucímu dítěti vyšší pravděpodobnost obezity v jeho životě. Je tedy velmi rozumné pracovat před početím dítěte na správné úpravě své váhy.

Dalším velmi významným faktorem je těhotenský váhový přírůstek. Podle posledních vědeckých studií vzniklo doporučení přírůstku váhy podle BMI matky před početím. Protože v Česku není toto doporučení příliš rozšířené, tak dávám k dispozici přeloženou originální tabulku i příklad užitečného australského grafu pro sledování váhy.

Kvůli zdraví Vašeho ještě nenarozeného dítěte je velmi žádoucí dodržet tato doporučení.

GWG chart for BMI 24,9 a méně Australie.pdf

Váhový přírůstek

pro těhotné s BMI 24,9 a nižším

GWG chart for BMI 25 a více Australie.pdf

Váhový přírůstek

pro těhotné s BMI 25 a vyšším